Slimme thermostaat Eneco: abonnement of losse Tado?
Slimme thermostaat Eneco of liever een losse Tado of Nest? Lees wat het abonnement kost, wanneer lock-in een probleem is en wanneer u beter kiest.

De slimme thermostaat van Eneco kost in 2025–2026 naar schatting €4–6 per maand via een abonnement, maar levert geen zelflerende functie, beperkte OpenTherm-modulatie en geen automatische EPEX-sturing, voor de meeste huishoudens is een losse Tado V3+ of Nest Learning Thermostat al na drie à vier jaar financieel voordeliger én technisch flexibeler.
Korte samenvatting
- Eneco-abonnement kost €4–6/maand; over 10 jaar betaalt u €480–€720 zonder het apparaat te bezitten.
- Een Tado V3+ starterkit kost €179–€219 eenmalig; break-even ten opzichte van het abonnement ligt rond jaar drie à vier.
- De Eneco-thermostaat leert uw schema niet automatisch aan en heeft geen native EPEX-spotprijskoppeling.
- Bij vertrek naar een andere leverancier verliest de Eneco-thermostaat (Toon-generaties) zijn app-functionaliteit volledig.
Wat kost de slimme thermostaat Eneco en hoe verhoudt het abonnement zich tot een losse aankoop?
Eneco rekent in 2025–2026 naar schatting €4–6 per maand voor de thermostaat-service via hun app of de opvolger van Toon. Exacte actuele tarieven staan op Eneco.nl en kunnen per actie afwijken. Op het eerste gezicht lijkt dat een laag bedrag, maar over tien jaar loopt het op tot €480–€720: terwijl u aan het einde van die periode het apparaat nog steeds niet bezit. Als Eneco de service beëindigt, blijft u met lege handen achter.
Ter vergelijking: een Tado V3+ starterkit kost €179–€219 bij Coolblue of MediaMarkt, en een Nest Learning Thermostat €249–€279. Zelf installeren duurt 30–60 minuten bij een standaard OpenTherm-ketel; laat u een Eneco-monteur komen, dan rekent u op €75–€150 extra installatiekosten. Daarmee is de eenmalige aankoop van Tado of Nest financieel al na drie à vier jaar goedkoper dan het Eneco-abonnement, tenzij Eneco de thermostaat gratis verstrekt als actie, wat sommige klanten in Noord-Holland en Utrecht rapporteerden.
De cijfers in de grafiek tonen de geschatte vijfjaarskosten: bij het Eneco-abonnement van €7/maand (midden van de bandbreedte) komt u uit op €420 zonder eigendom van het apparaat. De Tado en Nest zijn na vijf jaar al volledig terugverdiend en blijven daarna kostenvrij draaien.
Samengevat: de break-even van een losse Tado V3+ ten opzichte van het Eneco-abonnement ligt bij een abonnementsprijs van €5/maand rond jaar drie à vier.
Welke functies mist de slimme thermostaat Eneco ten opzichte van Nest en Tado?
De grootste misvatting bij Nederlandse consumenten is dat “slim” gelijkstaat aan “zelflerend zoals Nest”. De Eneco-thermostaat leert uw verwarmingspatroon niet automatisch aan. U stelt het schema handmatig in via de app, precies zoals bij een gewone programmathermostaat. De Nest Learning Thermostat registreert gedurende één à twee weken wanneer u de temperatuur aanpast en bouwt daarna zelfstandig een schema op.
Geofencing en per-kamer sturing
De geofencing in de Eneco-app heeft een grotere detectieradius en reageert trager dan die van Tado. In de praktijk betekent dat: de woning begint soms te laat te verwarmen na een dagje buiten. Tado detecteert uw locatie continu en past het verwarmingsschema aan voordat u thuiskomt.
Per-kamer sturing via slimme radiatorknoppen is in het Eneco-ecosysteem niet mogelijk. De thermostaat stuurt alleen de centrale cv. Tado en Netatmo bieden wel radiatorknoppen die per ruimte de temperatuur regelen, wat met name in grotere woningen tot extra besparing leidt.
EPEX-spotprijssturing: het grootste verschil bij dynamische contracten
De Eneco-app toont geen EPEX-spotprijzen per kwartier en heeft geen native integratie om de thermostaat automatisch te laten reageren op goedkope stroomuren. Dat verschil is relevant voor iedereen met een dynamisch energiecontract bij Tibber, Frank Energie of ANWB Energie.
Tado heeft via IFTTT en Home Assistant-integraties wél die mogelijkheid. Een concreet voorbeeld: een Tado die via Home Assistant wordt aangestuurd, kan de woning voorverwarmen tussen 02:00 en 05:00 uur wanneer de EPEX-spotprijs onder €0,05/kWh zakt. Met de Eneco-app is dat simpelweg niet mogelijk. Nest biedt via Google Home en community-plug-ins vergelijkbare opties. Voor wie een dynamisch contract overweegt, lees ook onze vergelijking van slimme thermostaten op dynamisch tarief.
Samengevat: de Eneco-thermostaat mist zelfleren, snelle geofencing, per-kamer sturing én EPEX-automatisering, functies die Tado en Nest wel bieden.
Wat zijn de OpenTherm-compatibiliteitsproblemen van de slimme thermostaat Eneco?
OpenTherm is het communicatieprotocol waarmee een thermostaat de cv-ketel modulerend kan aansturen, de ketel brandt dan op een lager, efficiënter vermogen in plaats van steeds aan en uit te schakelen. Het meest voorkomende probleem met de Eneco-thermostaat is dat hij bij populaire ketels als de Intergas Kombi Kompakt en de Remeha Avanta alleen aan/uit-sturing geeft. De ketel brandt dan telkens op vol vermogen, wat energie verspilt.
Tado publiceert een uitgebreide compatibiliteitslijst en ondersteunt OpenTherm-modulatie bij vrijwel alle Nefit ProLine-, Remeha Tzerra- en Intergas HRE-modellen. Klanten met een Nefit Topline meldden dat Tado op dezelfde ketel wél moduleert, terwijl de Eneco-thermostaat alleen aan/uit schakelde. Nest werkt eveneens goed met OpenTherm, maar de officiële lijst voor Nederlandse ketels is iets smaller dan die van Tado. Controleer altijd de OpenTherm-database op opentherm.eu voordat u een thermostaat kiest. Meer uitleg over het verschil vindt u in ons artikel over OpenTherm en wat het u oplevert.
Samengevat: de Eneco-thermostaat moduleert op meerdere veelgebruikte Nederlandse ketels niet via OpenTherm, waardoor u energiebesparingspotentieel misloopt.
Wat gebeurt er met de slimme thermostaat Eneco als u van leverancier wisselt?
Dit is de verborgen kost van de Eneco-thermostaat. De oudere Toon-generaties zijn nauw gekoppeld aan het Eneco-klantportaal. Bij vertrek naar een andere leverancier vervalt de app-connectiviteit: verbruiksdata, afstandsbediening en schema-aanpassingen via de app werken niet meer. De thermostaat functioneert dan nog wél als handmatige klokthermostaat, maar is feitelijk “dom” geworden.
Eneco stopte in 2022–2023 de ondersteuning voor Toon generatie 1, duizenden klanten hadden plotseling een apparaat dat alleen nog lokaal werkte zonder cloudverbinding. Eneco is sindsdien overgenomen door Mitsubishi Corporation; strategische prioriteiten kunnen verder verschuiven. Klanten in Gelderland en Zuid-Holland beschreven dat hun Toon na de overstap naar Vattenfall binnen twee weken geen app-toegang meer had.
Tado en Nest werken volledig leverancier-onafhankelijk. Tado draait op eigen cloud én heeft een lokale fallback; Nest is via Google geïntegreerd. De vrijheid om zonder financieel of functioneel verlies van leverancier te wisselen is een sterk argument voor een losse thermostaat.
Samengevat: wie binnen twee jaar overweegt van energieleverancier te wisselen, loopt met de Eneco-thermostaat het risico zijn slimme functies kwijt te raken.
Hoeveel gas bespaart de slimme thermostaat Eneco werkelijk?
De marketingclaim van “tot 15% besparing” is realistisch onder ideale omstandigheden. Onafhankelijk onderzoek van Milieu Centraal hanteert 10% als realistische middelwaarde. TNO (voorheen ECN) toonde in eerder onderzoek aan dat gebruikers gemiddeld 7–12% besparen ten opzichte van een gewone klokthermostaat, mits ze de app actief gebruiken en geen rebound-effect tonen.
Voor een gemiddeld rijtjeshuis in Brabant met 1.700 m³ gasverbruik per jaar en een gasprijs van €1,45/m³ all-in levert 10% besparing 170 m³ op, ofwel circa €246 per jaar. Trekt u het abonnement van €60–€72/jaar af, dan resteert een nettobesparing van ca. €174–€186. Wie al een programmathermostaat met goed schema had, haalt in de praktijk eerder 3–6% extra besparing, dat vergeten leveranciers gemakshalve te vermelden.
Het absolute bespaarpotentieel ligt hoger in slecht-geïsoleerde woningen in het noorden en oosten van Nederland. In Groningen en Drenthe verbruiken huishoudens met een energielabel D–G gemiddeld 2.000–2.800 m³ gas per jaar. Dezelfde 10% besparing levert daar €290–€406 per jaar op. Dat verschil maakt de slimme thermostaat in die regio’s sneller rendabel, ook het Eneco-abonnement.
| Scenario | Verbruik (m³/jr) | Besparing 10% (€/jr) | Netto Eneco-abonnement | Netto Tado (eenm. €199) |
|---|---|---|---|---|
| Rijtjeshuis Brabant (label C) | 1.700 | €246 | €174–€186/jr | €246/jr (na jaar 1) |
| Vrijstaande woning Groningen (label E) | 2.400 | €348 | €276–€288/jr | €348/jr (na jaar 1) |
| Appartement Amsterdam (stadsverwarming) | n.v.t. | n.v.t. | niet van toepassing | niet van toepassing |
Prijsgrondslag: €1,45/m³ all-in (indicatief voor 2026). Appartementbewoners met stadsverwarming gebruiken sowieso geen gasbased thermostaat.
Voor welk type huishouden is de slimme thermostaat Eneco een slechte keuze?
Twee profielen waarbij een losse Tado of Nest duidelijk beter presteert:
Profiel 1: de thuiswerker met wisselende tijden. Een bewoner van een Amsterdams appartement die drie dagen thuis werkt en twee dagen op kantoor heeft geen vast dagschema. Tado’s geofencing detecteert wanneer hij onderweg is en verlaagt de temperatuur automatisch; bij thuiskomst begint de ketel op tijd. De Eneco-thermostaat heeft beperktere geofencing en geen per-kamer sturing. Tado bespaart in dit profiel naar schatting 8–12% extra ten opzichte van de Eneco-oplossing.
Profiel 2: gezin met hybride warmtepomp. Een gezin in Overijssel met een Daikin Altherma naast een cv-ketel heeft een thermostaat nodig die de overschakelmomenten tussen warmtepomp en ketel stuurt op buitentemperatuur. Tado heeft een specifieke warmtepomp-modus voor precies die situatie. De Eneco-thermostaat mist die intelligentie, het gezin verwarmt onnodig met dure gas terwijl de warmtepomp had kunnen draaien. Dat kost al snel €150–€300 extra per jaar. Lees meer over de juiste instellingen in onze gids over de slimme thermostaat bij een hybride warmtepomp.
Wanneer is de slimme thermostaat Eneco wél een redelijke keuze?
Er is een smalle groep voor wie het Eneco-abonnement zinvol is: wie al een lopend Eneco-contract heeft met minimaal twee jaar resterende looptijd, wie de thermostaat gratis of sterk gesubsidieerd krijgt aangeboden als actie, en wie geen enkele interesse heeft in Home Assistant of EPEX-integraties. Dat zijn drie voorwaarden die tegelijkertijd moeten gelden.
Wie overweegt binnen twee jaar van leverancier te wisselen, een hybride warmtepomp heeft, een dynamisch contract wil of per kamer wil sturen met radiatorknoppen, kiest beter voor een leverancier-onafhankelijk apparaat. Voor een bredere vergelijking, bekijk ook het overzicht van het beste slimme thermostaat van 2026.
Hoe nauwkeurig is de verbruiksdata van de Eneco-app vergeleken met een P1-meter?
De Eneco-app leest verbruiksdata uit via de slimme meter, maar vertoont doorgaans een vertraging van 15 minuten tot een uur. Een P1-meter zoals de DSMR-reader of de Tibber Pulse geeft real-time data tot op de seconde nauwkeurig, bruikbaar in Home Assistant voor directe automatiseringen. Dat verschil klinkt technisch, maar heeft praktische gevolgen: bij EPEX-prijzen die per kwartier wisselen, is verouderde data onbruikbaar voor slimme sturing.
Bovendien toont de Eneco-app geen EPEX-spotprijzen per kwartier. Wie wil dat de thermostaat automatisch reageert op lage EPEX-prijzen, heeft daarvoor een combinatie van Tado of Nest met Home Assistant of Homey Pro nodig. Volgens de ACM hebben inmiddels honderdduizenden Nederlandse huishoudens een dynamisch energiecontract, en dat aantal groeit. Voor die groep is de Eneco-thermostaat functioneel achterhaald.
Samengevat: de Eneco-app loopt 15 minuten tot een uur achter op real-time verbruiksdata en heeft geen EPEX-spotprijskoppeling, wat hem ongeschikt maakt voor dynamische tariefoptimalisatie.
Onze analyse: wat levert de keuze Eneco vs. Tado u concreet op?
Onze analyse: combineer de abonnementskosten, het lock-in-risico en het bespaarpotentieel, dan tekent zich een duidelijk patroon af. Bij een gemiddeld rijtjeshuis met 1.700 m³ gasverbruik en een Eneco-abonnement van €5/maand betaalt u over vijf jaar €300 voor de service. Een Tado V3+ kost eenmalig €199 en levert, dankzij geofencing, OpenTherm-modulatie en EPEX-koppelingsmogelijkheden, naar schatting 12–15% besparing in plaats van 10%. Dat extra percentage vertegenwoordigt bij 1.700 m³ nog eens €35–€70 per jaar. Over vijf jaar telt dat op tot €175–€350 bovenop de al lagere aanschafprijs. Het voordeel van Tado na vijf jaar ten opzichte van het Eneco-abonnement ligt daarmee ruwweg tussen €475 en €650: voor een gemiddeld huishouden een substantieel verschil. Wie bovendien ooit van leverancier wil wisselen, vermijdt met Tado of Nest ook de functionele lock-in die klanten van de oudere Toon-generaties al hebben ervaren. De enige situatie waarin het Eneco-abonnement financieel rationeel is, is wanneer de thermostaat kosteloos wordt verstrekt bij een contract met minimaal twee jaar resterende looptijd.
Conclusie: wanneer kiest u voor de slimme thermostaat Eneco en wanneer niet?
De slimme thermostaat Eneco is voor de meeste Nederlandse huishoudens een duurder en functioneel beperkter alternatief voor een losse Tado of Nest. Het abonnement van €4–6 per maand klinkt laag, maar bij een contract zonder gratis apparaat betaalt u over vijf jaar meer dan de aanschafprijs van een Tado, zonder de voordelen van zelfleren, snelle geofencing, OpenTherm-modulatie op veelgebruikte ketels of EPEX-sturing.
Het lock-in-risico is concreet: klanten die overstapten naar een andere leverancier verloren de app-functionaliteit van hun Toon. En de precedent van de gestopte ondersteuning voor Toon generatie 1 laat zien dat apparaten van Eneco een einddatum kunnen hebben die buiten uw controle valt.
Overweeg de Eneco-thermostaat alleen als u de thermostaat gratis krijgt bij een lopend contract met minimaal twee jaar resterende looptijd, en als u geen plannen heeft om te wisselen van leverancier of te investeren in EPEX-automatisering. In alle andere gevallen is een Tado slimme thermostaat of de Nest Learning Thermostat de betere investering, leverancier-onafhankelijk, technisch completer en na vier jaar goedkoper.
Veelgestelde vragen over de slimme thermostaat Eneco
Leert de slimme thermostaat van Eneco automatisch mijn verwarmingspatroon?
Nee. De Eneco-thermostaat past het schema niet automatisch aan op basis van uw gedrag. U stelt het programma handmatig in via de app, net als bij een gewone programmathermostaat. Zelfleren, waarbij de thermostaat na één à twee weken een schema opbouwt, is een functie van de Nest Learning Thermostat, niet van de Eneco-oplossing.
Wat gebeurt er met mijn Eneco-thermostaat als ik overstap naar een andere energieleverancier?
Bij de oudere Toon-generaties verliest u de app-functionaliteit volledig: geen verbruiksdata, geen afstandsbediening en geen schema-aanpassingen meer via de app. Het apparaat werkt dan nog wél als handmatige klokthermostaat. Tado en Nest werken volledig leverancier-onafhankelijk en behouden al hun functies bij een overstap.
Werkt de Eneco-thermostaat met OpenTherm op mijn Intergas- of Remeha-ketel?
Op oudere Intergas Kombi Kompakt- en Remeha Avanta-modellen geeft de Eneco-thermostaat doorgaans alleen aan/uit-sturing in plaats van modulerende OpenTherm-communicatie. Tado ondersteunt OpenTherm-modulatie op vrijwel alle gangbare Nederlandse ketels. Controleer uw specifieke keteltype op opentherm.eu voordat u een keuze maakt.
Kan de slimme thermostaat Eneco automatisch reageren op EPEX-spotprijzen bij een dynamisch contract?
Nee. De Eneco-app toont geen EPEX-spotprijzen per kwartier en heeft geen native integratie voor automatische sturing op goedkope stroomuren. Tado en Nest bieden die mogelijkheid wél via Home Assistant of Homey Pro, waardoor u de woning kunt voorverwarmen bij lage EPEX-prijzen.
Hoeveel bespaar ik realistisch met de slimme thermostaat van Eneco?
Milieu Centraal hanteert 10% als realistische middelwaarde. Voor een huis met 1.700 m³ gasverbruik per jaar à €1,45/m³ is dat circa €246 per jaar. Trekt u het abonnement af, dan resteert een nettobesparing van €174–€186. Wie al een programmathermostaat met goed schema had, haalt in de praktijk eerder 3–6% extra winst.
Is de Eneco-thermostaat goedkoper dan een losse Tado als ik de thermostaat gratis krijg bij mijn contract?
Als u de thermostaat kosteloos krijgt en uw contract nog minimaal twee jaar loopt, betaalt u alleen het abonnement van €4–6/maand. Dat is in die specifieke situatie financieel vergelijkbaar met een losse Tado, maar u mist nog steeds de zelflerende functies, snellere geofencing en EPEX-sturing die Tado wél biedt.