Ga naar inhoud
Merken9 min leestijd

Slimme thermostaat Nest: functies, prijs & besparing

Slimme thermostaat Nest: alles over de Learning Thermostat, Thermostat E, OpenTherm, EPEX-koppeling en hoeveel u bespaart per energielabel.

Door Redactie·
Slimme thermostaat Nest: functies, prijs & besparing

De slimme thermostaat Nest bespaart een gemiddeld label C-rijtjeshuis realistisch 150–225 m³ gas per jaar, wat bij een gasprijs van €1,20/m³ neerkomt op €180–€270 jaarlijkse besparing met een terugverdientijd van anderhalve jaar.

Korte samenvatting

  • Nest Learning Thermostat 4e gen kost €249, Nest Thermostat E €149 bij Nederlandse webshops in 2026.
  • Label C-woning bespaart 10–15% op gas: €180–€270 per jaar bij gasprijs €1,20/m³.
  • On/off-sturing in plaats van OpenTherm veroorzaakt 8–15% extra gasverbruik per stookseizoen.
  • Nest heeft geen native EPEX-trigger; via Home Assistant + Device Access API werkt koppeling met spotprijzen stabiel.

Wat doet de slimme thermostaat Nest precies?

Nest combineert drie functies die gewone thermostaten missen: een zelflerend algoritme, geofencing op basis van telefoonlocatie en de zogeheten True Radiant-technologie. True Radiant berekent hoe vroeg de ketel moet beginnen om de gewenste temperatuur precies op tijd te bereiken, rekening houdend met de buitentemperatuur en de thermische massa van uw woning. Dat klinkt eenvoudig, maar de eerste twee tot drie weken is het algoritme nog aan het kalibreren.

Bij een Nederlandse tussenwoning, met gedeelde muren die warmte goed vasthouden, bouwt Nest na 7–10 dagen een bruikbaar stookschema op. Een vrijstaande woning, gevoeliger voor wind en buitentemperatuur, vraagt eerder 2–3 weken. Bewoners in Friesland of Groningen met een slecht geïsoleerde vrijstaande woning melden soms vier weken voordat ze het systeem volledig vertrouwen.

Drie gebruikersfouten verstoren het leerproces het vaakst. Ten eerste: tientallen keren per week handmatig de temperatuur aanpassen via de app. Nest interpreteert dat als voorkeur en past het schema aan, maar chaotisch gedrag levert een chaotisch schema op. Ten tweede: de wifi uitschakelen, waardoor weersdata ontbreken en de buitentemperatuurcorrectie wegvalt. Ten derde: in de eerste gebruiksweek op vakantie gaan of onregelmatig thuiswerken. Het algoritme leert dan niets bruikbaars. Wie dit weet, vermijdt de meest gehoorde klacht: “Nest leert niet.”

Meer over hoe het leeralgoritme precies werkt, leest u in ons artikel over slimme thermostaten die leren.

Hoeveel bespaart de slimme thermostaat Nest per energielabel?

De besparing hangt sterk af van het energielabel van uw woning. Milieu Centraal bevestigt de range van 10–15% voor slimme thermostaten in het algemeen. Hieronder vindt u de doorvertaling naar concrete m³ en euro’s per label, gebaseerd op een gasprijs van €1,20/m³ inclusief belasting en een Nest Learning Thermostat van €249.

EnergielabelVerbruik (m³/jaar)Besparing (%)Besparing (m³)Besparing (€/jaar)Terugverdientijd
Label A700–9005–8%35–72€42–€863–6 jaar
Label C1.400–1.70010–15%150–225€180–€2701–1,5 jaar
Label E2.000–2.8008–12%160–336€190–€4000,6–1,3 jaar
Jaarlijkse gasbesparing per energielabel (m³)Jaarlijkse gasbesparing per energielabel (m³)Label A55 m³Label C188 m³Label E260 m³
Bron: marktonderzoek 2026

Label C is de zoete spot voor Nest: hoog genoeg verbruik voor een substantiële absolute besparing, maar voldoende isolatie zodat setback-strategieën daadwerkelijk werken. Bij label F of G-woningen (vooroorlogs, nauwelijks spouwvulling) koelt de woning zo snel af dat elke temperatuurverlaging wordt gevolgd door een kostbaar opwarmtraject. Daar verliest Nest zijn voordeel. Het advies: combineer een slimme thermostaat altijd met isolatiemaatregelen voordat u in een extreem slecht geïsoleerde woning een Nest installeert. Voor isolatie kunt u subsidie aanvragen via de ISDE bij de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO); die regeling geldt voor isolerende maatregelen zoals spouwmuurisolatie en dakisolatie.

Nest Learning Thermostat versus Thermostat E: wat rechtvaardigt €100 prijsverschil?

De Nest Thermostat E (€149) en de Learning Thermostat 4e generatie (€249) draaien hetzelfde basisalgoritme. Het verschil zit in drie concrete functieverschillen: de Learning Thermostat heeft een helderdere Farsight-display die de temperatuur al toont voordat u de kamer in stapt, een nauwkeurigere aanwezigheidsdetectie via infraroodsensor, en snellere responstijden bij setpointwijzigingen.

In de praktijk levert dat extra 1–3% gasbesparing op, ruwweg 20–45 m³ per jaar bij een label C-woning. Op jaarbasis is dat €24–€54. Het €100 prijsverschil verdient u daarmee in twee tot vijf jaar extra terug. Wie puur op terugverdientijd optimaliseert, gaat voor de Thermostat E. Wie de verfijnde display en nauwkeurigere aanwezigheidsdetectie waardeert, kiest de Learning Thermostat.

Welke Nederlandse CV-ketels werken via OpenTherm met Nest?

OpenTherm is het communicatieprotocol waarbij de thermostaat en de ketel continu informatie uitwisselen over gewenste aanvoertemperatuur, waterdruk en modularingsgraad. Met on/off-sturing schakelt de ketel steeds op maximaal vermogen aan en uit (kortcycling), wat 8–15% extra gasverbruik per stookseizoen veroorzaakt vergeleken met modulerende OpenTherm-sturing. Bij een verbruik van 1.500 m³ is dat 120–225 m³ verlies, ofwel €144–€270 per jaar.

Ketels van Remeha (Tzerra, Calenta), Vaillant (ecoTEC-serie) en Intergas (HRE, Kombi Kompakt) communiceren over het algemeen correct via OpenTherm met Nest, mits er de juiste bedrading of een geschikte OpenTherm-brug aanwezig is. Nefit-ketels (onderdeel van de Bosch-groep) ondersteunen OpenTherm op sommige modellen, maar oudere types vallen terug op on/off. Controleer vóór aankoop altijd de compatibiliteitslijst van uw ketelproducent. Combineer Nest nooit met een zeer oude ketel zonder modulatie: u betaalt dan voor een dure aan/uit-schakelaar.

Lees meer over de technische achtergrond in ons uitgebreide artikel over OpenTherm en slimme thermostaten.

Ontbreekt de C-draad in uw woning? Wat kost de oplossing?

Nest werkt op een C-draad (230V hulpspanning) of valt terug op “power stealing”: het trekt minimale stroom via de verwarmingsdraad. In 40–60% van de Nederlandse woningen met een conventionele cv-installatie ouder dan 15 jaar ontbreekt die C-draad. Bij veel ketels werkt power stealing prima, maar bij sommige Intergas- en Remeha-modellen veroorzaakt het storingen of ongewenste ketelresets.

Een elektricien rekent voor het trekken van een C-draad tussen ketel en thermostaat doorgaans €80–€200, afhankelijk van de afstand en obstakels. Loopt de route via een kruipruimte of verdiepingsvloer, dan wordt dat €150–€350. Bij afstanden onder 10 meter zonder obstakels is het trekken van de draad de stabielste oplossing. Kies alleen voor een accu-gevoed alternatief (zoals Tado met batterijen) als de bouwkundige situatie het trekken van een draad onmogelijk of buitenproportioneel duur maakt, bijvoorbeeld in een monumentaal pand of bij dikke betonvloeren.

Twijfelt u of Nest of Tado beter past bij uw situatie? Lees onze vergelijking Tado vs. Nest voor de tussenwoning.

Hoe koppelt u de slimme thermostaat Nest aan EPEX-spotprijzen?

Nest heeft geen native EPEX-trigger. De Google Home-app en de Nest-app kennen alleen tijdschema’s en geofencing; er is geen integratie met spotprijsfeeds van ENTSO-E of aanbieders als Tibber of Frank Energie. Via de Device Access API van Google zijn setpoints uitleesbaar en aanpasbaar, maar de API haalt zelf geen externe prijssignalen op.

De meest toegankelijke oplossing in 2026 is Home Assistant met de officiële Nest-integratie via de Device Access API. U combineert dat met de EPEX ENTSO-E-integratie die elk uur de actuele spotprijs ophaalt. Een eenvoudige automatisering werkt als volgt: als de spotprijs onder €0,05/kWh daalt, stelt Home Assistant het setpoint in op 20°C; anders valt het terug op 17°C. Zo verschuift u de verwarmingsvraag naar de goedkoopste uren zonder lokale hacks. De koppeling loopt via de officiële cloudroute en tast de Nest-garantie niet aan.

Wie minder technisch is, kan Homey Pro gebruiken met de Nest-app uit de Homey store. Die biedt een vergelijkbare flow, iets laagdrempeliger dan Home Assistant. IFTTT is inmiddels te traag en te onbetrouwbaar voor uurlijkse EPEX-signalen.

Let op een technische beperking: via de Device Access API kunt u Nest-schema’s (tijdprogramma’s) niet uitlezen of aanpassen. De praktische oplossing: stel in Home Assistant het Nest-schema in op een permanente basistemperatuur van 17°C en laat Home Assistant volledig de regie overnemen op basis van EPEX-uurprijzen. Dit werkt stabiel, maar u offert het zelflerend algoritme grotendeels op. Voor gebruikers die juist van dat algoritme houden, is dit een reëel nadeel om van tevoren te wegen.

Meer details over de technische opzet vindt u in ons artikel over Home Assistant EPEX-automatisering voor slimme thermostaten.

Hoe presteert Nest geofencing in een meerpersoonskind-gezin vergeleken met Tado?

Nest geofencing werkt op één gezinsaccount: het systeem gaat pas op “away” als álle ingestelde gebruikers het huis hebben verlaten. In theorie werkt dat goed voor een gezin met twee werkende ouders en schoolgaande kinderen. In de praktijk tellen kinderen zonder smartphone niet mee, en als een ouder thuiswerkt maar de app niet actief houdt, stookt Nest gewoon door.

Tado’s Multi-User geofencing werkt fundamenteel anders: elke gebruiker installeert de Tado-app op zijn eigen telefoon. De eerste die thuiskomt activeert de verwarming; de laatste die vertrekt schakelt naar bespaarstand. Voor het gezinsscenario met wisselende thuiskomsttijden levert Tado naar schatting 30–60 minder nutteloze stookuren per maand op vergeleken met standaard Nest-configuratie, wat neerkomt op 15–40 m³ gas extra bespaard per stookseizoen. Voor gezinnen met gemengde leeftijden en wisselende schema’s scoort Tado op dit specifieke punt objectief beter. Nest compenseert dit gedeeltelijk met zijn leeralgoritme, maar geofencing-precisie blijft een zwakke plek. Lees de volledige Tado-gids als geofencing voor uw gezin doorslaggevend is.

Nest instellen op een hybride warmtepomp: wat gaat er mis?

Bij een hybride systeem zoals de Intergas HRE hybride of Bosch Compress 3000 stuurt Nest primair de cv-ketel aan via OpenTherm of on/off. De warmtepomp heeft een eigen regeleenheid die de overname bepaalt op basis van de bivalentietemperatuur: de buitentemperatuur waaronder de gasketel bijspringt, typisch tussen 2°C en 7°C.

De installateur configureert die bivalentietemperatuur in de warmtepomp-controller. Nest wordt ingesteld als “alleen ketelbesturing” en de warmtepomp-controller blijft autonoom. De maximale aanvoertemperatuur via Nest stemt u af op wat het afgiftesysteem aankan: bij vloerverwarming maximaal 35–45°C.

Staat de bivalentietemperatuur te hoog (bijv. 10°C), dan springt de gasketel ook aan bij mild weer, terwijl de warmtepomp goedkoop kan draaien op EPEX-spotprijzen van €0,03–0,05/kWh. De bewoner betaalt dan onnodig voor gas. In combinatie met een dynamisch contract (Tibber, Frank Energie of ANWB Energie) is dat een directe kostenpost van tientallen euro’s per stookseizoen. Laat de bivalentietemperatuur altijd door een erkend installateur instellen. Meer hierover in onze gids voor slimme thermostaat bij hybride warmtepomp.

Drie misconcepties over Nest die uw gasrekening verhogen

De eerste misconceptie: “aanwezig/afwezig-detectie werkt altijd.” Geofencing faalt als slechts één gezinslid thuis is terwijl de andere telefoon al weg is. Nest blijft dan stoken voor een lege woning, of juist niet voor iemand die er wel is. Gevolg: 50–150 m³ extra gasverbruik per jaar door verkeerde aanwezigheidsassumpties.

De tweede: “het schema is meteen optimaal na installatie.” Nest leert pas na één tot drie weken; in die periode pakt het algoritme slechte gewoontes op zoals ’s avonds laat hoog stoken. Bewoners die na twee weken niet actief corrigeren, kunnen een schema overhouden dat niet efficiënter is dan hun oude thermostaat. Gevolg: nul besparing, soms zelfs meer verbruik.

De derde: “Nest regelt ook de radiatorknoppen.” Nest stuurt alleen de cv-ketel aan. Zonder aparte slimme radiatorthermostaten (zoals Tado- of Eve-knoppen) stookt u kamers die niemand gebruikt gewoon mee. In een gemiddeld rijtjeshuis kost dat naar schatting 100–200 m³ per jaar onnodig gasverbruik.

Onze analyse: Een label C-rijtjeshuis met 1.500 m³ jaarverbruik, een Nest Learning Thermostat (€249), OpenTherm-aansluiting op een Remeha Tzerra en een dynamisch contract bij Tibber of Frank Energie kan de besparing in twee lagen stapelen. Laag één: 10–15% besparing via het leeralgoritme en setback, ofwel €180–€270 per jaar. Laag twee: verschuiving van verwarmingsvraag naar EPEX-daluren via Home Assistant. Ervan uitgaande dat de warmtevraag twee uur per dag verschoven wordt van een piekuur (gemiddeld €0,30/kWh) naar een daluur (€0,05/kWh), en de ketel dan 1,5 kW elektrisch aan hulpapparatuur verbruikt, levert dat een aanvullende elektriciteitsbesparing van grofweg €25–€50 per jaar op. Gecombineerd: de Learning Thermostat verdient zichzelf terug in 0,8–1,2 jaar voor dit profiel. Op een label A-woning daalt de absolute besparing zodanig dat de terugverdientijd oploopt tot drie à zes jaar; daar presteert de goedkopere Thermostat E beter op pure ROI.

Terugverdientijd Nest Learning Thermostat (jaar)Terugverdientijd Nest Learning Thermostat (jaar)Label A4 jaarLabel C1 jaarLabel E1 jaar
Bron: marktonderzoek 2026

Conclusie: voor wie is Nest de juiste keuze?

Nest is voor Nederlandse huishoudens met een label B, C of D-woning, een moderne OpenTherm-compatibele ketel en een vaste dagelijkse routine de sterkste all-round keuze. Het leeralgoritme en True Radiant leveren echte besparing zonder dat u dagelijks hoeft in te grijpen. Voor gezinnen met wisselende thuiskomsttijden en kinderen zonder smartphone verdient Tado’s Multi-User geofencing de voorkeur. Wie in een extreem slecht geïsoleerde woning (label F/G) woont, bespaart meer door eerst isolatiemaatregelen te nemen dan door te investeren in welke slimme thermostaat dan ook.

Wilt u weten welk model het beste bij uw specifieke situatie past? Bekijk onze vergelijking van de beste slimme thermostaten met app in 2026. Voor een uitgebreid overzicht van alle Nest-specifieke functies en prijzen verwijzen wij u naar ons artikel over de Nest slimme thermostaat: functies, prijs & EPEX.

Samengevat: een Nest Learning Thermostat kost €249 en bespaart een label C-rijtjeshuis €180–€270 per jaar op gas, met een terugverdientijd van 1–1,5 jaar.

Veelgestelde vragen over de slimme thermostaat Nest

Hoeveel gas bespaart de Nest Learning Thermostat in een label C-woning per jaar?

Bij een verbruik van 1.400–1.700 m³ per jaar bespaart Nest realistisch 150–225 m³, ofwel €180–€270 bij een gasprijs van €1,20/m³. Dat is gebaseerd op een besparing van 10–15%, zoals bevestigd door Milieu Centraal.

Werkt Nest via OpenTherm met mijn Remeha- of Vaillant-ketel?

Ja, Remeha (Tzerra, Calenta) en Vaillant (ecoTEC-serie) communiceren over het algemeen correct via OpenTherm met Nest. Controleer vóór aankoop de compatibiliteitslijst van uw ketelproducent, en zorg voor de juiste bedrading of OpenTherm-brug.

Kan ik de slimme thermostaat Nest koppelen aan EPEX-spotprijzen?

Nest heeft geen native EPEX-integratie, maar via Home Assistant met de Device Access API en de ENTSO-E-integratie werkt automatische setpointaanpassing op basis van uurprijzen stabiel en zonder garantieverlies. Homey Pro biedt een vergelijkbare, laagdrempeliger optie.

Ontbreekt de C-draad in mijn woning: wat kost de oplossing?

Een elektricien rekent €80–€200 voor het trekken van een C-draad bij een rechte route; bij kruipruimte of betonvloer loopt dat op tot €150–€350. Power stealing werkt bij de meeste ketels, maar kan bij sommige Intergas- en Remeha-modellen storingen veroorzaken.

Hoe lang duurt het voordat Nest “geleerd” heeft?

Bij een tussenwoning heeft Nest na 7–10 dagen een bruikbaar schema. Een vrijstaande woning vraagt 2–3 weken. Vermijd in die periode chaotische temperatuuraanpassingen en zorg dat de wifi-verbinding stabiel blijft.

Is Nest ook geschikt bij een hybride warmtepomp?

Nest stuurt bij een hybride systeem de gasketel aan; de warmtepomp heeft een eigen regeleenheid. De installateur moet de bivalentietemperatuur correct instellen (doorgaans 2–7°C) om te voorkomen dat de ketel aanslaat terwijl de warmtepomp goedkoop stroom kan gebruiken via dynamische tarieven.

Gratis gids · onafhankelijk
De Onafhankelijke Thuisbatterij Koopgids 2026
Welke thuisbatterij past bij jou, en loont die nog ná het einde van saldering in 2027? 8 merken eerlijk vergeleken, zonder verkooppraatje.
Download de gratis gids →

Gratis adviesgesprek aanvragen

Vrijblijvend en zonder verplichtingen

Vul uw gegevens in en wij bellen u terug voor een persoonlijk advies over de beste thuisbatterij voor uw situatie.

Uw gegevens worden niet gedeeld met derden. Lees ons privacybeleid.